PUBLICZNA KOLEKCJA SZTUKI MIASTA WARSZAWY

Projekt Fundacji Bęc Zmiana

WOLNA SZTUKA / KOLEKCJE MIEJSKIE

Wolna sztuka w Polsce
Lista inicjatyw organizacji pozarządowych i instytucji sztuki, które postanowiły wykorzystać przestrzeń Internetu jako narzędzie wiedzy na temat sztuki w Polsce.

Projekt Puszka, Warszawa / www.puszka.waw.pl
Portal jest najbardziej aktualnym źródłem wiedzy na temat sztuki realizowanej w przestrzeni publicznej Warszawy. Prezentowany zbiór sztuki zawiera szeroki zbiór prac, – od rzeźb parkowych z lat. 60./70. po spontaniczną działalność artystyczną twórców street artu. Na stronie umieszczane są również wywiady z polskimi i zagranicznymi artystami, którzy działali lub działają w przestrzeni Warszawy oraz informacje o wydarzeniach związanych z szeroką pojętą sztuką w przestrzeni publicznej.

Filmoteka Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa / www.artmuseum.pl/filmoteka
To projekt cyfryzacji oraz udostępniania wybitnych filmów tworzonych przez artystów polskich z pola sztuk wizualnych w XX wieku i na początku XXI wieku. Filmoteka to również projekt badawczy i edukacyjny poświęcony medialnemu wymiarowi sztuki polskiej.

Otwarta Zachęta, Warszawa / www.otwartazacheta.pl
Portal Zachęty Narodowej Galerii Sztuki prezentuje kolekcję sztuki Zachęty w ramach otwartych zasobów. Jest to również platforma edukacyjna dla nauczycieli i osób chcących poszerzyć swoją wiedzę na temat sztuki. Na stronie portalu znajdują się materiały edukacyjne, dokumentacje wystaw i wernisaży oraz wybrane teksty z katalogów i gazet towarzyszących wystawom oraz filmy. Otwarta Zachęta to także długofalowy projekt otwarcia Galerii Narodowej na wszystkich poziomach jej funkcjonowania – zarówno szerokiego dostępu do zasobów wiedzy, jak i m.in. wprowadzenia udogodnień dla osób niepełnosprawnych w ramach struktury architektonicznej budynku.

sztuka24h, Kraków / www.sztuka24h.edu.pl
Platforma edukacyjna Bunkra Sztuki, skierowana do nauczycieli, edukatorów, animatorów kultury i rodziców. Zawiera materiały dotyczące sztuki, które zostały uporządkowane według konkretnych haseł (np. tolerancja, feminizm, malarstwo, portret). Portach udostępnia sztukę na licencji Creative Commons (https://creativecommons.pl/), co pozwala na swobodne jej pobieranie, przerabianie i opracowywanie na własny użytek.

WYBRANE KOLEKCJE MIEJSKIE SZTUKI NA ŚWIECIE
Lista zawiera kolekcje sztuki, które są w posiadaniu miast leżących w Europie i Ameryce Północnej. Prezentowane kolekcje są administrowane w większości przez lokalne komisje sztuki, złożone z ekspertów, działaczy kulturalnych i mieszkańców danego miasta.

Kolekcja miasta Grand Junction w Kolorado, USA / www.gjarts.org/city-art-collection/slideshow
Kolekcja jest finansowana z programu „1% na Sztukę”. Zawiera w większości obiekty sztuki w przestrzeni publicznej, które powstawały od 1997 roku.

Kolekcja miasta Gold Coast, Australia / www.theartscentregc.com.au/gallery/our-collection/gold-coast-collection

Kolekcja miasta Toronto, Kanada / www.toronto.ca/culture/public_art/index.htm
Istnieje już od 150 lat i zawiera blisko 2500 prac. Oprócz obiektów sztuki w przestrzeni publicznej, kolekcja zawiera także część historyczną poświęconą cennym eksponatom archeologicznym.

Kolekcja miasta Yellowknife, Kanada / www.yellowknife.ca/Residents/City_Art_Collection.html

Kolekcja miasta Southhampton, Wielka Brytania / www.southampton.gov.uk/s-leisure/artsheritage/sotonartgallery/search
Zbiór zawiera 3500 obiektów sztuki, pochodzących z różnych epok – od czasów Renesansu do dziś.

Kolekcja miasta Sydney, Australia / www.cityofsydney.nsw.gov.au/cityart/gallery.aspx
Zawiera obiekty sztuki w przestrzeni publicznej.

Kolekcja miasta Edmonton, Kanada / www.edmontonpublicart.ca/#!/grid
Zawiera obiekty, które urząd miasta Edmonton pozyskiwał przez wiele lat. Prace tu prezentowane to dary mieszkańców i artystów bądź realizacje powstałe w ramach miejskich programów wspierających działalność artystyczną.

Kolekcja miasta Chicago, USA / www.cityofchicago.org/city/en/depts/dca/provdrs/public_art_program/svcs/open_studio_program.html
Zbiór zawiera 700 prac z różnych gatunków sztuki. Wszystkie prace miały swoją pierwszą prezentację we wnętrzach  różnych instytucji publicznych, m.in. w  bibliotekach, posterunkach policji i urzędach.

Kolekcja miasta Ottawa, Kanada / www.ottawa.ca/en/rec_culture/arts/public/fine_art/artists/index.html
Zbiór zawiera ok. 1800 prac lokalnych artystów wizualnych, które są udostępniane szerszej publiczności we wnętrzach instytucji publicznych Ottawy.

Kolekcja miasta Limerick, Irlandia / www.gallery.limerick.ie/Collection
Zbiór zawiera prace 456 artystów irlandzkich. Początek kolekcji sięga 1936 roku, kiedy społeczność miasta Limerick podjęła decyzję o rozpoczęciu budowania zbioru dzieł sztuki. Miejscem prezentacji kolekcji, zawierającej w większości dzieła sztuki współczesnej, jest wydzielona część biblioteki publicznej.

Kolekcja miasta Los Angeles, USA / www.culturela.org/publicart/citycollection.html
Zbiór zawiera 1500 obiektów, które pochodzą z darów, zakupów i wypożyczeń dokonanych przez miasto. Kolekcja składa się zarówno z obiektów sztuki wizualnej, jak i mebli i ceramiki. Na stronie kolekcji można obejrzeć również dokumentację murali i innych działań artystycznych w przestrzeni L.A.

Kolekcja miasta Kitchener, Kanada / www.kitchener.ca/en/livinginkitchener/Public_Art_Collection.asp
Zbiór zawiera dzieła sztuki wykonane w różnych technikach i stylach. Prace są prezentowane w przestrzeni miasta.