PUBLICZNA KOLEKCJA SZTUKI MIASTA WARSZAWY

Projekt Fundacji Bęc Zmiana

BR1/Street Art Doping 2012

fot. Maciej Kruger

Artyści: BR1
Miejsce prezentacji: Śródmieście, ul. Chmielna
Typ obiektu: cykl plakatów
Data powstania: lipiec 2012

Wielkoformatowe plakaty zostały umieszczone na szybach okien na parterze budynku przy Chmielnej 24. Prace przedstawiają kobiety w różnym wieku, które łączy fakt, że wszystkie mają zawiązane usta, przez co pozbawione są głosu.
Tak o pracy piszą organizatorzy: Ten cykl plakatów ma na celu pokazać absurdalną sytuację, która jest chlebem powszechnym kobiet w Polsce. BR1 pokazuje kobiety w codziennych sytuacjach życiowych wydawałoby się nie problematycznych. Fakt, że mają zawiązane usta symbolizuje ich sytuację limitowaną i ograniczoną przez społeczeństwo, nawet jeśli te ograniczenia są ukryte i subtelne. Starsza kobieta, młoda matka z dzieckiem, sprzątaczka, lekarz. Ich związane usta to czerwona kreska, która powinna nam przypominać o tym, zwracać uwagę na te sytuacje, kiedy kobieta w jej życiu codziennym wyczuwa dyskomfort w społeczeństwach reprezentowanych jako „nowoczesne” i wyemancypowane, kobiety które w rzeczywistości mają trudności w pełnym wyrażeniem swoich opinii i tak naprawdę nie żyją do końca pełnej wolności.

Projekt został zrealizowany w ramach czwartej edycji festiwalu Street Art Doping:
Street Art Doping jest imprezą cykliczną, corocznym festiwalem, po którym nie pozostały jedynie wspomnienia, ale i znaczące zmiany w tkance miasta i sposobie postrzegania graffiti. Impulsem do organizacji przedsięwzięcia była decyzja Zarządu Dróg Miejskich w 2009 roku o przekazaniu przestrzeni tej instytucji na street-artowe realizacje. Sztuka na wyciągnięcie ręki- to główny cel akcji.

Producent projektu: Fundacja Do Dzieła!/streetartdoping.org/

Materiały fotograficzne dzięki uprzejmości organizatorów.

Informacja

This entry was posted on 29 września, 2012 by in 2012, Prace powstałe dzięki wsparciu dotacji m.st. Warszawy.