PUBLICZNA KOLEKCJA SZTUKI MIASTA WARSZAWY

Projekt Fundacji Bęc Zmiana

Rubber Body

fot. Ewa Dyszlewicz

Artyści: Rafał Dominik
Miejsce prezentacji: Ochota, Biblioteka Narodowa
Typ obiektu: rzeźba/instalacja
Data powstania: 2011

Instalacja odnosi się do koncepcji postczłowieka, według której dzięki niebywale zaawansowanym technologiom łączenia człowieka z maszyną zdolni będziemy przezwyciężyć ograniczenia „ludzkiej natury” – chodzi tu na przykład o opóźnienie
lub zapobieżenie procesom starzenia się, eliminację chorób, poszerzenie inteligencji i zdolności pamięci, porzucenie ograniczeń cielesnych. Głoszący ideę postczłowieka transhumianiści sądzą, że w przyszłości uda się stworzyć w pełni niezależną od człowieka sztuczną inteligencję, która znacznie przewyższy doskonałością swych twórców. Według Rafała Dominika Rubber Body (Człowiek-guma) doskonale wpisuje się w utopię kreśloną przez transhumanistów.

Praca powstała na potrzeby wystawy „Coś, które nadchodzi. Architektura XXI wieku”, która została zrealizowana w ramach projektu Synchronicity/architekturaxxi.info:
Synchronicity_Warsaw to projekt, w którym głos mają architekci poszukujący rozwiązań współczesnych problemów manifestowanych w przestrzeni miejskiej: problemów społecznych, politycznych, ekonomicznych, estetycznych i emocjonalnych.

Producent projektu: Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana/ www.beczmiana.pl

Informacja

This entry was posted on Listopad 1, 2011 by in 2011, Prace powstałe dzięki wsparciu dotacji m.st. Warszawy.