PUBLICZNA KOLEKCJA SZTUKI MIASTA WARSZAWY

Projekt Fundacji Bęc Zmiana

Mobilna fontanna / Żółta linia

Artyści: Paweł Kłudkiewicz, Marek Happach
Miejsce prezentacji: Śródmieście, pl. Konstytucji 4 i inne lokalizacje
Typ obiektu: mała architektura/interwencja
Data powstania: grudzień 2011

Woda w mieście pełni rolę szczególną. Często chodząc po Warszawie tęsknimy za placykami, gdzie szumiałaby woda jak w miastach włoskich, czy hiszpańskich. Choć klimat w Polsce jest zupełnie inny, to i u nas zdarzają się upalne dni, kiedy mieszkańcy szukają odpoczynku przy wodzie. W projekcie ŻÓŁTA LINIA proponujemy interwencję, która zapewni dostęp do wody – przenośną fontannę, która w pierwszym etapie pojawiła się na placu Konstytucji, ale docelowo rozprzestrzeniać ma się po mieście wędrując razem z ŻÓŁTĄ LINIĄ.

Przenośny mebel miejski jest kontynuacją dyskusji o roli wody w kształtowaniu przestrzeni publicznej. Wędrująca po różnych przestrzeniach fontanna będzie wskaźnikiem, w których miejscach w Warszawie pojawia się autentyczne społeczne zapotrzebowanie pod przyszłe miejskie inwestycje.

Fontanna powstała w ramach projektu „Żółta linia”:
Żółta linia to wystawa i cykl interwencji przestrzennych. Projekt był odpowiedzią na tęsknotę za przyjazną przestrzenią sąsiedzką, w której respektowane są potrzeby różnych grup wiekowych. U jego podstaw leżało przekonanie, że architektura i design mają moc katalizowania procesów społecznych powiązanych z przestrzenią życia, a tymczasowe konstrukcje i interwencje w małej skali mogą trwale wpływać na miejsce i mobilizować kapitał społeczny mieszkańców.

Producent projektu: Stowarzyszenie na rzecz poprawy środowiska mieszkalnego ODblokuj/www.odblokuj.org

Materiały informacyjne i fotograficzne dzięki uprzejmości organizacji.

Informacja

This entry was posted on 18 września, 2011 by in 2011, Prace powstałe dzięki wsparciu dotacji m.st. Warszawy.