PUBLICZNA KOLEKCJA SZTUKI MIASTA WARSZAWY

Projekt Fundacji Bęc Zmiana

Grand Prix de Muranów, Pizza gumoleum / Żółta linia

Artyści: Wojciech Tylbor – Kubrakiewicz, Monika Komorowska; Magdalena Wrzesień, Aleksandra Wiktorko
Lokalizacja: Muranów, Anielewicza 35 / Pawia 34; Praga, Stalowa 27
Typ obiektu: interwencja malarska; instalacja czasowa
Data powstania: 2011

Grand Prix de Muranów to wielka trasa do wyścigów w kapsle wyznaczona na planie osiedla Muranów. Kompozycja przedstawiająca miasto-maszynę powstała jako multiplikacja trzech elementów ulicy. Grafika artystyczna w wymiarze symbolicznym obrazuje miasto jako układ modułowy.

Projekt „Pizza gumoleum” został z kolei pomyślany jako przenośny, rozwijalny plac – niczym latający dywan razem z ruchomą zielenią, który może odmienić przestrzeń. Zarówno kompozycja i układ roślin, jak i rysunek podłoża – placu, nawiązują do francuskich ogrodów barokowych. Barokowe reminiscencje przejawiają się nie tylko w upodobaniu do geometrii i formie nawiązującej do parterów ogrodowych przy wykorzystaniu gry brył i płaszczyzn oraz operowaniu kontrastem i światłocieniem. Już sam fakt wykorzystania zieleni jako równoprawnego elementu współtworzącego przestrzeń publiczną miasta ma swoje korzenie w XVIII – wiecznej szkole urbanistyki.

Obie prace powstały w ramach projektu „Żółta linia”:
Żółta linia to wystawa i cykl interwencji przestrzennych. Projekt był odpowiedzią na tęsknotę za przyjazną przestrzenią sąsiedzką, w której respektowane są potrzeby różnych grup wiekowych. U jego podstaw leżało przekonanie, że architektura i design mają moc katalizowania procesów społecznych powiązanych z przestrzenią życia, a tymczasowe konstrukcje i interwencje w małej skali mogą trwale wpływać na miejsce i mobilizować kapitał społeczny mieszkańców.

Producent projektu: Stowarzyszenie na rzecz poprawy środowiska mieszkalnego ODblokuj/www.odblokuj.org

Materiały informacyjne i fotograficzne dzięki uprzejmości organizacji.

Informacja

This entry was posted on 18 września, 2011 by in 2011, Prace powstałe dzięki wsparciu dotacji m.st. Warszawy.