PUBLICZNA KOLEKCJA SZTUKI MIASTA WARSZAWY

Projekt Fundacji Bęc Zmiana

OFLAGOWANIE. WOJNA O POKÓJ

fot. Marcin Chomicki

Artyści: Justyna Wencel, Marcin Chomicki
Lokalizacja: al. Na Skarpie
Typ obiektu: seria flag
Data powstania: 9 lipca – 27 sierpnia 2011

Flagi, które zawisły nad al. Na Skarpie, po drodze do Sejmu, nawiązywały do głównej idei V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów. Ta niecodzienna impreza odbyła się w 1955 roku w Warszawie; miasto przyjęło gości ze 120 krajów świata.
Każdemu z czternastu dni festiwalu przyporządkowano odrębny slogan promujący pokój, miłość i przyjaźń. W tym mówieniu o pięknych ideach uderzająca była wojenna retoryka, dlatego też artyści postanowili wzmocnić jeszcze ten fakt w tytule pracy.
Seria dziesięciu piktogramów powstała w oparciu o festiwalowe wizualne bodźce typu chusty dla uczestników, plakaty promocyjne, fryz Tomaszewskiego i Fangora na Marszałkowskiej. Typowe motywy zostały zinterpretowane w przewrotny sposób. Odejście od wypowiedzi na temat festiwalu i umożliwiło uwspółcześnienie kontekstu. Na pierwszy rzut oka – kolorowo i wesoło, a w rzeczywistości – groźnie.

Seria flag powstała w ramach projektu Skarpa.Reaktywacja:
Seria działań artystycznych, która ma zapoczątkować proces przywracania ludziom przestrzeni Skarpy i sprawić, by w obecnie zahibernowanej strefie zaczęło kwitnąć życie obywatelskie, społeczne i kulturalne. Od początku zastanawiała artystów kwestia inercji miejsca, atmosfera zapomnienia oraz fakt, że znaczenia wpisane w tę przestrzeń, są nieczytelne i niedostępne dla przeciętnego użytkownika. Pojęcia władzy, kultury i wypoczynku – niczym cytaty z peerelowskich sloganów – to najistotniejsze znaczenia, które postanowiono wyeksponować w wyniku serii interwencji i instalacji.

Producent projektu: Fundacja Culture Shock/www.cultureshock.pl/

Oflagowanie. Wojna o pokój_fot. Marcin Chomicki

Informacja

This entry was posted on 9 lipca, 2011 by in 2011, Prace powstałe dzięki wsparciu dotacji m.st. Warszawy.