PUBLICZNA KOLEKCJA SZTUKI MIASTA WARSZAWY

Projekt Fundacji Bęc Zmiana

Obraz w ruchu. Skarpa Reaktywacja

Obrazek

Artyści: Justyna Wencel i Marcin Chomicki
Lokalizacja: park im. Rydza-Śmigłego
Typ obiektu: interwencja w przestrzeń miejsją
Data powstania: 9 lipca – 27 sierpnia 201

Bycie przez chwilę w ruchomym abstrakcyjnym obrazie okazuje się być innym doświadczeniem dla każdego zwiedzającego w zależności od tempa poruszania się na tej trasie. Artyści wzięli pod uwagę trzy grupy użytkowników: spacerowiczów, uprawiających jogging oraz rowerzystów. Pojęcie ruchu jest w tej realizacji kluczowe – to obraz „wędrujący” za widzem. Inspiracje związane z komunikacją i kolorem odwołują się do modernistycznej realizacji na Dworcu Śródmieście, gdzie do dziś przetrwały jedynie resztki mozaik autorstwa Wojciecha Fangora. System komunikacji przez niego stworzony polegał na przyporządkowaniu odrębnych kolorów dwóm kierunkom jazdy pociągów – wschodnim i zachodnim. Podobnie na kładce – dwie gamy kolorów (chłodna i ciepła) przypisaliśmy dwóm kierunkom ruchu.

Założenia ogólne projektu Skarpa Reaktywacja
Seria działań artystycznych, która ma zapoczątkować proces przywracania ludziom przestrzeni Skarpy i sprawić, by w obecnie zahibernowanej strefie zaczęło kwitnąć życie obywatelskie, społeczne i kulturalne. Od początku zastanawiała artystów kwestia inercji miejsca, atmosfera zapomnienia oraz fakt, że znaczenia wpisane w tę przestrzeń, są nieczytelne i niedostępne dla przeciętnego użytkownika. Pojęcia władzy, kultury i wypoczynku – niczym cytaty z peerelowskich sloganów – to najistotniejsze znaczenia, które postanowiono wyeksponować w wyniku serii interwencji i instalacji.

Koncepcja urbanistyczna Zygmunta Stępińskiego, miejsce po dawnej rezydencji i ogrodach księcia Kazimierza Poniatowskiego, w tym rotunda Elizeum, dawny pałac Branickich – dziś Muzeum Ziemi, willa Pniewskiego, budynki sejmowe (także według projektu Pniewskiego), Lapidarium, monumentalne schody będące miniaturą słynnych Schodów Potiomkinowskich w Odessie, pięknie ukształtowany teren z głębokim wąwozem – tych kilka historycznych i przyrodniczych faktów buduje tło dla artystycznej ingerencji na obszarze parku im. Rydza-Śmigłego.

Producent projektu: Fundacja Culture Shock/www.cultureshock.pl/

ObrazekObrazek

Informacja

This entry was posted on 9 lipca, 2011 by in 2011, Prace powstałe dzięki wsparciu dotacji m.st. Warszawy.