PUBLICZNA KOLEKCJA SZTUKI MIASTA WARSZAWY

Projekt Fundacji Bęc Zmiana

Neon. Na powitanie przychodzących

Obrazek

fot. Marcin Chomicki

Artyści: Justyna Wencel i Marcin Chomicki
Lokalizacja: park im. Rydza-Śmigłego
Typ obiektu: neon
Data powstania: 9 lipca – 27 sierpnia 2011

Neon na powitanie przychodzących nawiązuje formalnie do rzeźby Lapidarium, podobnie jak ona składa się z modułów. Jest rozwinięciem idei konstruowania i działania w przestrzeni, szczególnie w kontekście rewitalizacji tego fragmentu Skarpy, podniesienia jej ze zniszczeń wojennych i wytyczenia Centralnego parku Kultury i Wypoczynku. Dla artystów – jest symbolem obecności sztuki i aktywności człowieka w przestrzeni publicznej.

Neon powstał w ramach projektu Skarpa Reaktywacja:
Seria działań artystycznych, która ma zapoczątkować proces przywracania ludziom przestrzeni Skarpy i sprawić, by w obecnie zahibernowanej strefie zaczęło kwitnąć życie obywatelskie, społeczne i kulturalne. Od początku zastanawiała artystów kwestia inercji miejsca, atmosfera zapomnienia oraz fakt, że znaczenia wpisane w tę przestrzeń, są nieczytelne i niedostępne dla przeciętnego użytkownika. Pojęcia władzy, kultury i wypoczynku – niczym cytaty z peerelowskich sloganów – to najistotniejsze znaczenia, które postanowiono wyeksponować w wyniku serii interwencji i instalacji.

Koncepcja urbanistyczna Zygmunta Stępińskiego, miejsce po dawnej rezydencji i ogrodach księcia Kazimierza Poniatowskiego, w tym rotunda Elizeum, dawny pałac Branickich – dziś Muzeum Ziemi, willa Pniewskiego, budynki sejmowe (także według projektu Pniewskiego), Lapidarium, monumentalne schody będące miniaturą słynnych Schodów Potiomkinowskich w Odessie, pięknie ukształtowany teren z głębokim wąwozem – tych kilka historycznych i przyrodniczych faktów buduje tło dla artystycznej ingerencji na obszarze parku im. Rydza-Śmigłego.

Producent projektu: Fundacja Culture Shock/www.cultureshock.pl/

Materiały fotograficzne i informacyjne dzięki uprzejmości organizatorów.

Obrazek

fot. Marcin Chomicki

Informacja

This entry was posted on 9 lipca, 2011 by in 2011, Prace powstałe dzięki wsparciu dotacji m.st. Warszawy.