PUBLICZNA KOLEKCJA SZTUKI MIASTA WARSZAWY

Projekt Fundacji Bęc Zmiana

Lapidarium

fot. Marcin Chomicki

Artyści: Justyna Wencel i Marcin Chomicki
Lokalizacja: park im. Rydza-Śmigłego
Typ obiektu:  rzeźba
Data powstania: 9 lipca – 27 sierpnia 2011

Artyści stworzyli interaktywną funkcjonalną rzeźbę zachęcającą przechodniów do odpoczynku. Praca powstała z kilkunastu brył-modułów i nawiązuje do kamiennych bloków z pobliskiego Lapidarium przy Muzeum Ziemi. Znajdująca się w pobliżu siedziba Sejmu dodatkowo uwypukla konteksty dla pracy , mówiącej o anatomii władzy. Znaczenia: władza, demokracja, agora, mównica, siedzisko, tron, wypoczynek. Malewicz – Architektony.

Rzeźba została zrealizowana w ramach projektu Skarpa Reaktywacja:
Seria działań artystycznych, która ma zapoczątkować proces przywracania ludziom przestrzeni Skarpy i sprawić, by w obecnie zahibernowanej strefie zaczęło kwitnąć życie obywatelskie, społeczne i kulturalne. Od początku zastanawiała artystów kwestia inercji miejsca, atmosfera zapomnienia oraz fakt, że znaczenia wpisane w tę przestrzeń, są nieczytelne i niedostępne dla przeciętnego użytkownika. Pojęcia władzy, kultury i wypoczynku – niczym cytaty z peerelowskich sloganów – to najistotniejsze znaczenia, które postanowiono wyeksponować w wyniku serii interwencji i instalacji.

Koncepcja urbanistyczna Zygmunta Stępińskiego, miejsce po dawnej rezydencji i ogrodach księcia Kazimierza Poniatowskiego, w tym rotunda Elizeum, dawny pałac Branickich – dziś Muzeum Ziemi, willa Pniewskiego, budynki sejmowe (także według projektu Pniewskiego), Lapidarium, monumentalne schody będące miniaturą słynnych Schodów Potiomkinowskich w Odessie, pięknie ukształtowany teren z głębokim wąwozem – tych kilka historycznych i przyrodniczych faktów buduje tło dla artystycznej ingerencji na obszarze parku im. Rydza-Śmigłego.

Producent projektu: Fundacja Culture Shock/www.cultureshock.pl/

Materiały fotograficzne i informacyjne dzięki uprzejmości organizatorów.

fot. Marcin Chomicki

Informacja

This entry was posted on 9 lipca, 2011 by in 2011, Prace powstałe dzięki wsparciu dotacji m.st. Warszawy.