PUBLICZNA KOLEKCJA SZTUKI MIASTA WARSZAWY

Projekt Fundacji Bęc Zmiana

Marzyciel

fot: Tomasz Kaczor, Janek Mencwel

Artyści: Paweł Althamer; współpraca: Bruno Althamer, Paulina Antoniewicz, Diana Grabowska, Kasia Zbroszczyk, Wojtek Zbroszczyk
Lokalizacja: Broniowo, Ostałówek (powiat szydłowiecki, Mazowsze) i inne lokalizacje
Typ obiektu: pojazd
Data powstania: listopad, grudzień 2010

Marzyciel to autobus przekształcony przez Pawła Althamera we współpracy z mieszkańcami Broniowa i Ostałówka (południowe Mazowsze, powiat szydłowiecki) w mobilną galerię i miejsce spotkań. Pojazd został pomalowany na złoto, z zewnątrz ozdabiają go wykonane przez artystę płaskorzeźby. Jego wnętrze zostało tak zaaranżowane, by można było swobodnie w nim podróżować – poza konwencjonalnymi siedzeniami ma on też część mieszkalną i niewielką świetlicę.

Projekt wpisuje się w ciąg prac Althamera opartych na partycypacji i współdziałaniu z różnymi grupami społecznymi. Remont starego autobusu w Broniowie i Ostałówku nawiązuje do książki Tomasza Rakowskiego „Łowcy, zbieracze, praktycy niemocy”. Autor opisuje w niej m.in. popularny w tej okolicy tuning samochodów i rozwijającą się wokół niego kulturę grupowego słuchania muzyki jako fenomen wynikający z potrzeby przeżycia wspólnotowego. Podróż Marzycielem to zaproszenie do innego rodzaju zbiorowego doświadczenia. Autobus stanie się miejscem warsztatów i wspólnych działań.

Produkcja projektu: Fundacja Open Art Projects/www.openartprojects.org/

fot: Tomasz Kaczor, Janek Mencwel

fot: Tomasz Kaczor, Janek Mencwel

Informacja

This entry was posted on 23 listopada, 2010 by in 2010, Prace powstałe dzięki wsparciu dotacji m.st. Warszawy.