PUBLICZNA KOLEKCJA SZTUKI MIASTA WARSZAWY

Projekt Fundacji Bęc Zmiana

Krewne/Wola Art 2010

fot. Igor Omulecki

fot. Igor Omulecki

Artyści: Kasia Fudakowski
Lokalizacja: filary pod Al. Prymasa Tysiąclecia od strony ul. Kasprzaka , Wola
Typ obiektu: instalacja/rzeźba
Data powstania: 2010

Ideą instalacji kinetycznej „Krewne”było zrealizowanie obiektu, który na co dzień łatwo jest przeoczyć, ale „gdy już wiesz gdzie masz patrzeć cała przestrzeń zmienia się i staje się częścią rzeźby”. Ruchome formy przestrzenne za każdym razem tworzą inną kompozycję, w zależności od układów tworzonych przez widzów. Prezentacja rzeźb w Warszawie jest pierwszą tak monumentalną realizacją artystki.

Instalacja powstała w ramach Festiwalu Wola Art 2010:
Wola Art jest unikalnym festiwalem o międzynarodowym zasięgu artystycznym łączącym lokalny kontekst ze sztuką współczesną. Jego czwarta edycja odnosiła sie do I Biennale Rzeźby w Metalu, które odbyło się w 1968 roku na Woli w Warszawie oraz do Biennale Form Przestrzennych w Elblągu’65. Elbląskie Biennale było wielkim wydarzeniem artystycznym, pozytywnie ocenianym przez krytykę. Biennale w Warszawie miało do tego wydarzenia nawiązać. Do udziału zaproszono wielu artystów, m.in. Krystyna Jarnuszkiewicza i Macieja Szańkowskiego. Kuratorem Biennale Rzeźby w Metalu był Władysław Frycz.

Rzeźby powstałe podczas I Biennale Rzeźby w Metalu zostały umieszczone w pasie drogowym wzdłuż ulicy Kasprzaka w Warszawie, których ekspozycja miała pełnić rolę galerii samochodowej. Niestety nie wszystkie rzeźby przetrwały do dzisiaj. Po 40 latach organizatorzy Festiwalu Wola Art postanowili zreaktywować Biennale Rzeźby.
Program festiwalu Wola Art 2010 składał z różnych wydarzeń artystycznych: wystawy zbiorowej wybitnych przedstawicieli awangardy rosyjskiej i polskiej – Kazimierza Malewicza, Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego oraz dwudniowej konferencji „Rzeźba po 1968 roku”. Odbyły się także otwarte warsztaty formowania przestrzeni „mono–acts” w postindustrialnej przestrzeni na terenie Woli, poprowadzone przez francuską grupę architektów Ciguë.

Producent projektu: Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej/www.galeria-atak.pl/pl/o-nas/12-fundacja/12-fundacja.html

Rzeźby powstałe w ramach warszawskiego Biennale Rzeźby w Metalu, które przetrwały próbę czasu, należą do Publicznej Kolekcji Sztuki m.st. Warszawy. Możesz je obejrzeć klikając +TU.

fot. Igor Omulecki

fot. Igor Omulecki

fot. Igor Omulecki

fot. Igor Omulecki

 

Materiały fotograficzne i informacyjne dzięki uprzejmości organizatorów.

Wszystkie realizacje w ramach festiwalu Wola Art były możliwe dzięki wsparciu finansowemu Dzielnicy Wola.

Informacja

This entry was posted on 4 lipca, 2010 by in 2010, Prace powstałe dzięki wsparciu dotacji m.st. Warszawy.