PUBLICZNA KOLEKCJA SZTUKI MIASTA WARSZAWY

Projekt Fundacji Bęc Zmiana

Idź na Wschód/Wola Art 2009

Artyści: Kasia Korczak, Payam Sharifi, Boy Vereecken i Victoria Camblin (grupa Slavs and Tatars)
Miejsce prezentacji: budynek Piekarni Wolskiej, ul. Św. Stanisława 1 , Wola
Typ obiektu:billboard
Data powstania: 2009

Slavs and Tatars, kolektyw artystyczny założony przez Polkę, Belga, Amerykankę i Irańczyka, przygotował projekt który wprowadzi widzów w świat polskich Tatarów. Billboard Idź na Wschód przedstawia legandarnego hollywoodzkiego aktora Charlesa Bronsona (znanego m.in. z roli w klasycznym westernie Dawno temu na Dzikim Zachodzie), który urodził się jako Karol Buczyński w rodzinie Tatarów Lipkowskich.
Slavs and Tatars zdecydowali się umieścić billboard na budynku, dawnej Piekarni Wolskiej, znajdującej się w pobliżu Muzułmańskiego Cmentarza Tatarskiego na Woli.

Umieszczając na warszawkiej Woli billboard i organizując wycieczkę do Bohonik i Kruszynian, Slavs and Tatars przypominają o romantycznym dziedzictwie jakim jest wschodni wątek w historii Polski – tradycja polskich Tatarów. Polscy Tatarzy, znani też jako Tatarzy Lipkowscy zamieszkali na ziemiach polskich w okresie Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Pomimo pozornie nie dających się pogodzić różnic religijnych i etnicznych, złożyli przysięgę na wierność Rzeczpospolitej i walczyli u boku Polaków w kilku wojnach.

Billboard powstał w ramach Festiwalu Wola Art 2009:
MiastoProjektWola to hasło trzeciej edycji festiwalu, której tematem przewodnim były granice przestrzeni. W ramach tej edycji festiwalu powstało sześć indywidualnych projektów artystów polskich i zagranicznych.  Odbyły się także wykłady teoretyków architektury i sztuki. Instalacje artystyczne pojawiały się w aktualnym układzie przestrzennym miasta, odnosiły się do do historii miejsc i ich architektury, determinując zarówno kształt, jak i rozmiar zrealizowanych projektów.

Wola jest dzielnicą kontrastów: z jednej strony prężnie działająca gałąź biznesu niosąca za sobą nowe inwestycje, z drugiej pozostałości po starej, przedwojennej dzielnicy Warszawy i powojenne realizacje architektoniczne. To, co widzimy, zależy od miejsca w którym się znajdujemy. Często musimy przekraczać granice, żeby zobaczyć więcej.Projekty dostarczają znaków do odkodowania i poszukiwania struktur i relacji we współczesnym, dynamicznym pejzażu miejskim. Sztuka podkreśla i akcentuje harmonię, a także przeciwieństwa i niezgodności. Synergiczna relacja architektury i sztuki wybranych instalacji pozwala odkryć nowe sposoby zarówno formowania przestrzeni jak i jej postrzegania.

Reklamy

Informacja

This entry was posted on Grudzień 4, 2009 by in 2009, Prace powstałe dzięki wsparciu dotacji m.st. Warszawy.