PUBLICZNA KOLEKCJA SZTUKI MIASTA WARSZAWY

Projekt Fundacji Bęc Zmiana

spielfeld #5 (boisko)/Wola Art 2009

Artyści: Sabina Lang i Daniel Baumann (grupa Land/Baumann)
Miejsce prezentacji: staw w Parku Moczydło , Wola
Typ obiektu:instalacja
Data powstania: 2009

Lang/Baumann posługują się prostymi zabiegami, które wywołują wielość skojarzeń, zwracając uwagę na nieoczywistość zastanych sytuacji. Instalacja spielfeld #5 (boisko) to przeniesienie znanego powszechnie kadru z przestrzeni boiska na lustrzaną powierzchnię wody. “Mecz”, który się tu rozgrywa, nie jest limitowany czasem lub różnicą zdobytych punktów, nie jest też oceniany przez sędziego jak w przypadku standardowej praktyki. Artyści, ustawiając bramki do piłki nożnej na tafli stawu, dokonali transfer fragmentu sytuacji sportowej do natury, jednocześnie podważając jednoznaczność naszego postrzegania.

Park Moczydło pojawił się na mapie Warszawy na przełomie lat 60. i 70. Mieszkańcy Woli i pracownicy lokalnych zakładów zamienili w czynie społecznym stare zabudowania, glinianki i wysypiska śmieci w zieloną przestrzeń z bujną roślinnością i czterema stawami. Znajduje się tu najwyższe wzniesienie na Woli, tzw. Górka Moczydłowska, która została usypana z gruzów powojennej Warszawy. Na Górce jeszcze w latach 80. istniał czynny wyciąg narciarski. W obrębie parku do dzisiaj działa Wolski Robotniczy Klub Sportowy Olimpia. Park Moczydło to jedno z ulubionych miejsc mieszkańców Woli. Na rozległych terenach zieleni znajdują schronienie także różne zwierzęta, m.in. kaczki.

Instalacja powstała w ramach Festiwalu Wola Art 2009:
MiastoProjektWola to hasło trzeciej edycji festiwalu, której tematem przewodnim były granice przestrzeni. W ramach tej edycji festiwalu powstało sześć indywidualnych projektów artystów polskich i zagranicznych.  Odbyły się także wykłady teoretyków architektury i sztuki. Instalacje artystyczne pojawiały się w aktualnym układzie przestrzennym miasta, odnosiły się do do historii miejsc i ich architektury, determinując zarówno kształt, jak i rozmiar zrealizowanych projektów.
Wola jest dzielnicą kontrastów: z jednej strony prężnie działająca gałąź biznesu niosąca za sobą nowe inwestycje, z drugiej pozostałości po starej, przedwojennej dzielnicy Warszawy i powojenne realizacje architektoniczne. To, co widzimy, zależy od miejsca w którym się znajdujemy. Często musimy przekraczać granice, żeby zobaczyć więcej.Projekty dostarczają znaków do odkodowania i poszukiwania struktur i relacji we współczesnym, dynamicznym pejzażu miejskim. Sztuka podkreśla i akcentuje harmonię, a także przeciwieństwa i niezgodności. Synergiczna relacja architektury i sztuki wybranych instalacji pozwala odkryć nowe sposoby zarówno formowania przestrzeni jak i jej postrzegania.

Producent projektu: Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej/http://www.galeria-atak.pl/pl/o-nas/12-fundacja/12-fundacja.html

2009-11_spielfeld5_3

Fot. /www.2009.wola.art.pl

Materiały informacyjne i fotograficzne dzięki uprzejmości organizatorów.

Informacja

This entry was posted on 4 września, 2009 by in 2009, Prace powstałe dzięki wsparciu dotacji m.st. Warszawy.