PUBLICZNA KOLEKCJA SZTUKI MIASTA WARSZAWY

Projekt Fundacji Bęc Zmiana

PRASKA CIUCIUBABKA

Artyści: uczestnik warsztatów – Maciek Pełka, Zespół Szkół Integracyjnych nr 75 w Warszawie
Lokalizacja: Kamienica Sów przy ul. Okrzei 26, Warszawa
Typ obiektu: instalacja
Data powstania: maj 2009

Miejsce: Kamienica Sów przy Okrzei 26. Dom należał do najpiękniejszych kamienic Pragi. Projektanci – przybysze z Odessy ozdobili go nietoperzami, gryfami i kamiennymi sowami, od których wzięła się nazwa budynku. Kilka lat temu sowy usunięto ze względów bezpieczeństwa. Projekt Maćka zakłada umieszczenie na pustych postumentach, gdzie stały kamienne ptaki, balonowych sów, które zamiast grozić upadkiem na głowy przechodniów, uniosą się ponad kamienicę.
“Kamienica Sów. Sowy – Balony. Nie spadną tak jak kamienne sowy, ale uniosą się w powietrze” pisze Maciek o swoim projekcie.


Artyści: uczestnik warsztatów – Kajetan Tański – Szkoła Podstawowa nr 73 w Warszawie
Lokalizacja: zrujnowana dawna fabryka wyrobów metalowych Zagórnego i Ogórkiewicza
Typ obiektu: instalacja
Data powstania: maj 2009

Fabryka wyrobów metalowych Zagórnego i Ogórkiewicza powstała w 1903 roku a budynek przetrwał równo sto lat. W 2003 roku spłonął. Projekt zakłada zawieszenie na fasadzie budynku nowoczesnego zegara odmierzającego czas. Efektem ma być kontrast między tym co dawne i zniszczone, a tym co nowoczesne i funkcjonalne.


PRASKA CIUCIUBABKA – działania w przestrzeni publicznej dla dzieci w wieku od ośmiu do trzynastu lat. Autorzy i koordynatorzy projektu: Edyta Ołdak i Magda Jurek – Stowarzyszenie Animacji Kultury Meuma’Lo Pracownia Wschodnia.

Zajęcia dla dzieci pt.: “Praska Ciuciubabka” miały udowodnić, że dziecko przeczuwa problemy sztuki współczesnej, samo może poddać się twórczym poszukiwaniom, potrafi ocenić zjawiska takie jak: działania w przestrzeni publicznej, environment, happening czy współczesny design. Zajęcia przebiegały w następujący sposób: po zapoznaniu się z historią wybranych praskich budynków, dzieci miały za zadanie ożywić umierające budowle, uwzględniając przy tym ich historię i dawne przeznaczenie. Nie chodziło nam jednak o proste odrestaurowanie zabytków, ale o znalezienie pomysłu na pokazanie obiektów przy pomocy instalacji artystycznej. Tak dawna fabryka mydła przekształciła się w fabrykę baniek mydlanych, balony zastąpiły usunięte ze względów bezpieczeństwa kamienne dekoracje kamienicy, a w budynkach zniszczonych podczas wojny powstały karmniki dla ptaków pokoju. Ostatnim etapem naszego projektu jest próba realizacji dwóch wybranych pomysłów. Są to: Kamienica pod Sowami oraz dawna Fabryka Wyrobów Metalowych przy ulicy Krowiej.

Materiały informacyjne i fotograficzne dzięki uprzejmości organizacji: Stowarzyszenie z Siedziba w Warszawie.

Reklamy

Information

This entry was posted on Maj 18, 2009 by in 2009, Prace powstałe dzięki wsparciu dotacji m.st. Warszawy.