PUBLICZNA KOLEKCJA SZTUKI MIASTA WARSZAWY

Projekt Fundacji Bęc Zmiana

Peter Russell / Developments

Artyści: Peter Russell
Lokalizacja: Praga, ul. Lubelska
Typ obiektu: instalacja/interwencja
Data powstania: wrzesień 2008

Instalacja-interwencja szkockiego artysty przypominająca archeologiczną eksplorację praskiej ziemi zakończyła się nie tylko odkryciem wielu interesujących eksponatów, ale także zaangażowaniem mieszkańców ul. Lubelskiej. Tak o swoim działaniu opowiada Peter Russell: Początkowo proces przebiegał powoli. Trzeba było wczuć się w topografię miejsca, odnaleźć relację placu z drzewami i otwartą przestrzenią. Do tego dochodziła interakcja z innymi artystami. Lecz moje powinowactwo z Pragą pogłębiało się w miarę jak wchodziłem głębiej w ziemię, wydobywając materiały budowlane. Dalszy etap wykopalisk przyniósł znaleziska w postaci fragmentów filiżanek, talerzy, łyżek i butelek. Namacalny kontakt z obiektami codziennego użytku z odległej epoki, zarówno pozwalał zobaczyć i zrozumieć, ale też niepokoił. Rzeczywiście doświadczałem w tym spotkaniu pod każdym względem innego kraju. Byłem tego szczególnie świadomy, gdy znalazłem fragmenty kości.Pomoc entuzjastycznie nastawionych miejscowych chłopaków, którzy kopali w swoim własnym sektorze archeologicznym obok wejścia na plac, zrodziła potrzebę konkretnej prezentacji znalezisk w postaci tablicy klasyfikującej wszystkie wykopane materiały według odpowiednich kategorii.
Rezultatem działania stało się także udramatycznienie przestrzeni dzięki nagromadzeniu ziemnych struktur, m. in. kopców z przesianej ziemi i błękitnej płachcie rozpiętej nad ziemią oraz tzw. biuro-centrum.

Instalacja została zrealizowana w ramach projektu Development:
Metalowy, budowlany płot otaczający wydzierżawioną przez artystów przestrzeń, jak i budowlany kontener pełniący rolę biura, to scena, na której rozegrała się akcja. Zaproszeni do udziału artyści stanęli przed wyborem – wspólna praca nad stworzeniem jednej formy czy indywidualne realizacje. Burzliwe dialogi doprowadziły do wyboru drugiej opcji z założeniem swobodnej konstrukcji i wynikowej relacji pomiędzy poszczególnymi realizacjami. Elementem łączącym wszystkie prace pozostał symboliczny wymiar odgrodzenia, sugerujący działania firmy budowlanej. Sposób działania, jego charakter, jak i budowanie wzajemnych relacji w efekcie tygodniowych zmagań, doprowadziły do otwarcia przestrzeni dla publiczności.

Producent projektu: Zmiana Organizacji Ruchu/free.art.pl/zmiana_organizacji_ruchu/

Materiały informacyjne i fotograficzne dzięki uprzejmości artystów.

Reklamy

Informacja

This entry was posted on Wrzesień 10, 2008 by in 2008, Prace powstałe dzięki wsparciu dotacji m.st. Warszawy.