PUBLICZNA KOLEKCJA SZTUKI MIASTA WARSZAWY

Projekt Fundacji Bęc Zmiana

Tram Obscura

Artyści: Simon Lee
Miejsce prezentacji: różne lokalizacje
Typ obiektu: instalacja
Data powstania: październik 2007

Zaprojektowany przez Simona Lee Tram Obscura to niezwykły, poetycki przyrząd do zmiany percepcji miasta. Jest to tramwaj zamieniony w camera obscura, który krążył każdego dnia po Warszawie, z pełną regularnością specjalnie na rzecz festiwalu otwartej linii tramwajowej Passengers. Jego szyby oklejone były warstwą nieprzepuszczającej światło folii, w której wytłoczonych zostało 1000 drobnych otworów. Przez nie do wnętrza dostawały się obrazy mijanego miasta, które odbijały się na ekranach z pleksi, filtrowanej dodatkowo przez system soczewek. Dzięki temu pasażerowie tramwaju zobaczyli na szybach tysiące obrazków, fotografii miasta przez które podróżują. Uzupełnieniem tej sytuacji był specjalny koncert zorganizowany w Tram obscura.

Instalacja powstała w ramacha Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Publicznej Passengers/www.passengers.com.pl:
Przestrzeń miejska, mobilność, zmiana i nadawanie nowych definicji zastanym sytuacjom i miejscom to idee przyświecające pierwszej edycji festiwalu Passengers.Dla autorów festiwalu tramwaj był zarówno źródłem inspiracji, symbolem całego przedsięwzięcia, jak i ruchomą platformą prezentacji sztuki.
Tramwaj był także idealną metaforą dla poszukiwań premierowej edycji, skupionych wokół refleksji nad funkcjonowaniem przestrzeni publicznej. Stał się on rodzajem ruchomego laboratorium, w którym badano odbiór sztuki wśród różnorodnej publiczności; miejscem, w którym renegocjowano znaczenia jednocześnie sugerując inne spojrzenie na codzienną, miejską rzeczywistość.

Producent projektu: Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ/www.insitu.pl

Materiały informacyjne i fotograficzne dzięki uprzejmości organizatorów.

Reklamy

Information

This entry was posted on Październik 26, 2007 by in 2007, Prace powstałe dzięki wsparciu dotacji m.st. Warszawy.